Artykuł przeczytano: 719 razy.
Wesoły i posłuszny pies to marzenie wielu osób. Należy jednak pamiętać o tym, że żaden pupil nie rodzi się ułożony i wyszkolony. Już w szczenięcym okresie warto zacząć szkolenia, dzięki którym pies będzie szanował i słuchał swojego właściciela. W jaki sposób wychować pupila? Kiedy potrzebna jest profesjonalna szkoła dla psów? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania!
Kiedy rozpocząć szkolenie psa?
Zarówno trenerzy, jak i behawioryści zalecają, aby rozpocząć szkolenie psa, gdy szczeniak osiągnie wiek około 8-10 tygodni. Jest to zazwyczaj czas, gdy pupil trafia do swojego nowego domu. Nowi właściciele nie powinni jednak pobłażać maluchowi. Kwestie takie jak wskakiwanie do łóżka lub na kanapę, załatwianie się w domu, czy też gryzienie mebli najlepiej rozwiązać w okresie szczenięcym. Jeśli pies od początku nie będzie mógł sypiać w łóżku właścicieli, to nie będzie też tego robił, gdy dorośnie.
W czasie tej szczenięcej tresury warto też wprowadzać pierwsze, proste komendy, takie jak „siad”, „daj łapę” czy też „daj głos”, które będą dobrym wstępem do dalszego szkolenia, podczas którego pies nauczy się chodzić przy nodze i wracać na zawołanie właściciela.
Poznaj zalety szkoły dla psów!
Współcześnie, prawie w każdym mieście można znaleźć profesjonalne kursy szkoleniowe dla psów, takie jak te prowadzone przez https://psiedszkole.pl. Są to lekcje, podczas których Twój pupil nauczy się najważniejszych komend oraz przede wszystkim - posłuszeństwa. Pieski uczą się przydatnych umiejętności w małych grupach, razem z innymi psami i ich właścicielami. Dzięki temu zwierzęta te stają się też lepiej nastawione do obcych czworonogów, a w przyszłości znacznie rzadziej impulsywnie reagują na spotkanie innego psa, na przykład na spacerze. Warto też wspomnieć o tym, że profesjonalni treserzy dopasowują techniki do konkretnej rasy, budowy ciała oraz charakteru zwierzęcia, dzięki czemu nauka staje się o wiele bardziej skuteczna.
Coraz więcej szkół dla psów oferuje też kursy online, dzięki którym nie musisz narażać psa na stres związany z podróżą samochodem. Jest to doskonała alternatywa dla osób mieszkających z dala od miasta!
Zasady, o których warto pamiętać!
Przy samodzielnym wychowywaniu szczeniaka warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym psy będą się uczyły szybciej i chętniej. Przede wszystkim warto wprowadzić system nagradzania. Jako nagroda mogą posłużyć nie tylko dobrej jakości przysmaki, lecz także ulubione zabawki psa. Za każdorazowe, prawidłowe wykonanie sztuczki, czworonoga należy nagrodzić, zarówno smaczkami, jak i dobrym słowem. Profesjonalni szkoleniowcy sugerują, aby zawsze była to ta sama pochwała, na przykład „dobry pies”, dzięki której pupil będzie wiedział, że prawidłowo wykonał zadanie.
Rozpoczynając samodzielne szkolenie, należy też obowiązkowo zakupić kilka akcesoriów, w tym oczywiście obrożę, szelki oraz odpowiednią smycz. Właściciele powinni też pamiętać o tym, aby nie przeprowadzać tresury w stresujących warunkach lub tam, gdzie na psa oddziałuje wiele rozpraszających czynników. Świetnie nada się na przykład puste mieszkanie lub park o odpowiedniej porze dnia.
Artykuł partnera
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu OWCZAREK.wortale.net.
Komentarzy do artykułu: 0. |